Visit The SWC Website For Standings And Schedules

  • White Facebook Icon

© 2019

    SWC Tournament Schedule And Results ... Field Hockey Time Changed

    Updated: Nov 7, 2019

    The cross country championships are in the books and playoffs for field hockey, soccer, volleyball and swimming are underway. Here are the schedule and results:


    Field Hockey: The playoffs begin on Saturday, November 2 with quarterfinals. The semifinals will take place on Tuesday, November 5. The championship will take place Thursday, November 7 at Brookfield High at 7.


    November 2 quarterfinals:

    *No. 1 Newtown hosts No. 8 Barlow at 3 (Newtown won 6-0)

    *No. 2 Immaculate hosts No. 7 Bethel at 4 (Immaculate won 6-0)

    *No. 3 Pomperaug hosts No. 6 Masuk at 2:30 (Masuk won 3-2 in OT)

    *No. 4 New Milford hosts No. 5 New Fairfield at 2 (New Milford won 3-0)


    November 5 semis

    Immaculate hosts Masuk at 3 (Immaculate won 3-0)

    Newtown hosts NM at 6 (NM won 2-1 in double OT)


    November 7 championship at neutral site Brookfield High

    Immaculate vs New Milford - changed to 2:30 pm


    Girls' Soccer: Quarterfinals are Friday, November 1. Semis on Monday, November 4. The title game is set for Wednesday, November 6 at 7 pm (at Joel Barlow).


    November 1 quarterfinals:

    *No. 1 Pomperaug hosts No. 8 Immaculate at 4:30 (Pomperaug won in PKs 7-5 following 3-3 regulation score)

    *No. 2 Notre Dame hosts No. 7 New Milford at 3:30 (Notre Dame won 2-1)

    *No. 3 Weston hosts Brookfield at 4:30 (Weston won 2-1)

    *No. 4 Masuk hosts No. 5 Newtown at 3:45 (Newtown won 2-1)


    November 4 semis

    Notre Dame hosts Weston at 2 (ND won 3-0)

    Pomperaug hosts Newtown at 6 (Newtown won 2-0)


    November 6 Championship at neutral site Joel Barlow - 7 pm. (Newtown won 2-1 in double OT)


    Boys' Soccer: Quarterfinals are set for Friday and Saturday, November 1 and 2. Semis are on Tuesday, November 5. The championship is on Thursday, November 7 at 7 pm (location to be determined).


    November 1 and 2 quarterfinals:

    *No. 1 Weston hosts No. 8 Bethel Friday, November 1 at 7 (Weston won 1-0)

    *No. 2 Pomperaug hosts No. 7 Bunnell Friday, November 1 at 7 (Pomperaug won 4-0)

    *No. 3 Barlow hosts No. 6 Brookfield Friday, November 1 at 3:45 (Barlow won 4-0)

    *No. 4 New Milford hosts No. 5 Immaculate Saturday, November 2 at 6 (Immaculate won 2-1)


    November 5 semis

    Pomperaug hosts Barlow at 6 (Pomperaug won 2-1)

    Weston hosts Immaculate at 7 (Weston won 3-1)


    November 7 championship at neutral site Newtown

    Pomperaug vs Weston at 7 pm


    Girls' Volleyball: The quarterfinals are on Monday, November 4 . The semis are Wednesday, November 6. The championship is Saturday, November 9 at 6 pm (location to be to be determined).


    November 4 quarterfinals:

    *No. 1 Barlow hosts No. 8 Stratford at 5 (Barlow won 3-0)

    *No. 2 Weston hosts No. 7 Immaculate at 6 (Weston won 3-1)

    *No. 3 Masuk hosts No. 6 Pomperaug at 6 (Masuk won 3-0)

    *No. 4 New Milford hosts No. 5 Newtown at 5 (New Milford won 3-2)


    November 6 semis:

    Masuk at Weston at 6 (Masuk won 3-1)

    New Milford at Barlow at 6 (Barlow won 3-0)


    Championship - Saturday, November 9 at Bunnell High, 6 pm (Masuk vs Barlow)


    Girls' Swimming And Diving: The diving championships are on Tuesday, November 5 at Pomperaug High at 5:30 pm. The swim finals are on Saturday, November 9 at Masuk High starting at 11 am.



    Paige Jelliffe and the Masuk soccer team will host an SWC quarterfinal game on November 1.